691 996 191
9:00 - 17:00
Poniedziałek - Piątek

FAQ

KURSY NA PRAWO JAZDY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Co to jest PKK?

– PKK to inaczej profil kandydata na kierowcę, generowany w systemie teleinformatycznym w wydziale komunikacji. PKK jest niezbędny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, a także do zapisania na egzamin.

2. Dopiero za 3 miesiące kończę 18 lat, czy żeby rozpocząć kurs muszę czekać do 18 urodzin?

– Nie, mamy dobrą wiadomość – kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed urodzinami, na miesiąc przed urodzinami można już podejść do egzaminu państwowego. Dokument jednak będzie wydany dopiero po urodzinach. Co istotne, chcąc rozpocząć kurs przed urodzinami musimy mieć dowód tymczasowy lub paszport, ponieważ normalny dowód osobisty możemy wyrobić dopiero po urodzinach, a dokument jest niezbędny do wyrobienia PKK oraz do zapisania na egzamin.

3. Gdzie znajdę informacje czy moje prawo jazdy jest już do odbioru?

– Taką informację można odnaleźć pod adresem: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

4. W jaki sposób uzyskać PKK?

– Pierwszym krokiem do uzyskania PKK jest zrobienie badań lekarskich – u lekarza uprawnionego do badania kierowców. Lekarza takiego znajdziecie w większych przychodniach, warto też zapytać w wybranym OSK, ponieważ ośrodki często współpracują z lekarzami i organizują badania dla swoich kursantów. Na badania udajemy się z dokumentem tożsamości, bez skierowania, badania są odpłatne.
– Drugi krok to zdjęcie- u fotografa robimy sobie zdjęcie do prawa jazdy- potrzebna jest nam jedna sztuka.
– Jeżeli jesteśmy osobą niepełnoletnią musimy poprosić rodzica o napisanie zgody na nasz udział w kursie prawa jazdy.
Z dokumentem tożsamości, badaniami, zdjęciem i zgodą rodzica (jeśli nie mamy 18 lat) udajemy się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta (jeżeli mieszkamy w Częstochowie) lub Starostwa Powiatowego (jeżeli jesteśmy zameldowani na terenie powiatu). Tam wypełniamy jeszcze wniosek o wydanie prawa jazdy.
Na tej podstawie w wydziale komunikacji generowany jest profil kandydata na kierowcę, profile są zwykle wydawane “od ręki” w postaci druku z numerem.
Druk ten należy dostarczyć do wybranego Ośrodka Szkolenia w celu zapisania na kurs, po zakończonym szkoleniu Ośrodek zaktualizuje i odda nam profil, który będzie konieczny do zapisania na egzamin.

5. Dziś byłem na badaniach lekarskich, na zaświadczeniu lekarz wpisał 01.01, co to oznacza?

Na zaświadczeniu lekarskim są umieszczane kody ograniczeń do prowadzenia pojazdami- jeżeli osoba badana ma np. kłopoty ze wzrokiem, słuchem, narządem ruchu. Kod 01.01 oznacza, że wzrok wymaga korekty i trzeba prowadzić w okularach, 01.02, w szkłach kontaktowych, 02.01 to na przykład aparat słuchowy na jedno ucho, 05.01 jazda tylko przy świetle dziennym itp. kodów jest bardzo wiele, są one umieszczane na prawie jazdy.
Należy koniecznie zwrócić na nie uwagę odbierając zaświadczenie ponieważ zdarza się, że wzrok wymaga korekty, lekarz wpisuje kod 01.01 chociaż kursant nie jest świadomy wady i nie ma okularów. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do okulisty i okulary wyrobić a w samochodzie koniecznie z nich korzystać. Osoba z takim kodem, która przyjdzie na egzamin bez okularów nie zostanie do niego dopuszczona.

6. Pytanie: Kiedy rozpoczynają się kursy na prawo jazdy?

Kurs można zacząć w każdej chwili zapisy na zajęcia teoretyczne prowadzimy indywidualnie.

7. Pytanie: Czy szkoła współpracuje z lekarzem?

Tak, organizujemy badania lekarskie w siedzibie ośrodka.

8. Pytanie: Jaki jest koszt badania lekarskiego?

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi- 100zł

9. Pytanie: Jaki jest średni czas trwania kursu praktycznego?

W granicach miesiąca, w zależności od możliwości czasowych kursanta. Jeżeli kursant jest w miarę dyspozycyjny, umawiamy się po 2 godziny codziennie, więc szkolenie zajmuje 15 dni.

10. Pytanie: Opis instruktorów.

SZEF – chodząca cierpliwość, jeszcze żadnemu kursantowi nie udało się wyprowadzić go z równowagi. Profesjonalista i pasjonat. Zwolennik nowoczesnych metod nauczania, autor materiałów szkoleniowych wykorzystywanych w całym kraju.
Robert- lata doświadczenia i świetne podejście do kursanta, cierpliwy, spokojny, z dużym poczuciem humoru. Profesjonalista w każdym calu.

11. Pytanie: Jak wyglądają zajęcia? W jakich godzinach przeważnie się odbywają?

Zajęcia odbywają się w sali wykładowej ośrodka, są prowadzone w oparciu o program multimedialny AUTO Nauka Jazdy Wykłady opracowany w naszym ośrodku. Omawiamy wszystkie zagadnienia wymagane programem kursu, szczególną uwagę przywiązujemy do tematów, o których z doświadczenia wiemy, że mogą sprawiać problemy. Zachęcamy kursantów do samodzielnego myślenia i aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Terminy zajęć dostosowujemy do możliwości kursantów, oferujemy zajęcia teoretyczne zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych, od poniedziałku do piątku. Osobom chcącym przygotować się z teorii w domu udostępniamy materiały szkoleniowe i zapewniamy nieodpłatne konsultacje z wykładowcą.

12. Pytanie: Ile średnio trwają zajęcia teoretyczne?

W zależności od możliwości czasowych kursanta, ok. 2 tygodni, dla chętnych umożliwiamy naukę we własnym zakresie w domu lub metody łączone- trudniejsze tematy na zajęciach, łatwiejsze w domu.

13. Pytanie: Czy podczas zajęć teoretycznych można rozpocząć jazdy praktyczne?

Nie, zgodnie z obowiązującymi przepisami jazdy mogą rozpocząć wyłącznie osoby, które ukończyły zajęcia teoretyczne lub osoby posiadające zaświadczenie o zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD.

14. Pytanie: Czy ośrodek posiada własną sale wykładową?

Tak, sala znajduje się w siedzibie ośrodka, przy ul. Focha 18 lok.2, w ścisłym centrum Częstochowy, kilka kroków od dworca PKS, PKP i przystanków komunikacji miejskiej.

15. Pytanie: Czy ośrodek posiada takie same samochody jak ośrodek egzaminujący?

Tak, szkolimy na samochodach SUZUKI Swift, identycznych jak w WORD Częstochowa.

16. Pytanie: Jak wygląda egzamin wewnętrzny? Co w przypadku oblania egzaminu wewnętrznego?

Egzamin wewnętrzny praktyczny jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi odnoszącymi się do egzaminów państwowych i obejmuje wszystkie obowiązujące zadania egzaminacyjne. W przypadku oblania kursant przystępuje do egzaminu wewnętrznego ponownie.

17. Pytanie: Czy cena kursu zawiera wszystkie koszty?

Cena jest ceną za pełny kurs wraz z materiałami. Dodatkowe koszty, które musi ponieść kursant to badanie lekarskie oraz koszty egzaminów państwowych.

18. Pytanie: Czy w cenę kursu wliczają się materiały pomocnicze. Jeżeli tak to jakie?

Tak, każdy z kursantów otrzymuje program komputerowy Nauka Jazdy Ćwiczenia (domową wersję programu wykładowcy), zawierający prezentacje i filmy z CZĘSTOCHOWSKICH dróg, płytę z testami oraz dostęp do testów online.

19. Pytanie: Czy szkoła pomaga w zdobyciu Profilu Kandydata na Kierowcę?

Tak, organizujemy badania lekarskie, udzielamy informacji, interweniujemy w razie problemów.

20. Pytanie: Dodatkowe korzyści dla nowego kursanta?

Wychodzimy z założenia, że szkolenie na wysokim poziomie obroni się samo i przyniesie efekty, nie staramy się przyciągać bajerami i prezentami a  jakością i skutecznością szkolenia.

21. Pytanie: Co Państwa wyróżnia i z czego są Państwo dumni.

Jesteśmy dumni z efektów naszej pracy. W ciągu 19 lat istnienia ośrodka przygotowaliśmy do poruszania się po naszych drogach kilka tysięcy kierowców. Zajmujemy pierwsze miejsca w rankingach zdawalności egzaminów teoretycznych prowadzonych przez częstochowski WORD. Jako jeden z niewielu w kraju opracowaliśmy własną prezentacje multimedialną do wykładów, która jest z powodzeniem wykorzystywana w kilkuset ośrodkach szkolenia. Szkolimy metodycznie czyli instruktor notuje czego i w jakim stopniu nauczył kursanta i nie ma możliwości aby zapomniał czegoś nauczyć np. parkowania równoległego.